top of page

jęz
yk

Numer telefonu
Numer telefonu
Numer telefonu

JęzyK

Do 6 roku życia dziecko  uczy się języka w sposób naturalny. Język ojczysty przyswaja automatycznie, nasiąka nim jak gąbka wodą.  W tym samym czasie, i z jednakową łatwością, może nauczyć się innego języka. Dziecko zanurzone w obcym języku, pochłonie jego wszystkie subtelności, szczęśliwie nie wiedząc o istnieniu jakichkolwiek zawiłości gramatycznych. Wielki potencjał dziecka w tym wieku, pozwala mu otworzyć się na język obcy, nawet gdy nie jest on używany w domu.

Mózg dziecka w wieku przedszkolnym jest niebywale plastyczny. Cały czas tworzą się nowe neurony i połaczenia miedzy nimi.(...) to bardzo ważne, czym się interesujesz jako dziecko, jak spędzasz wolny czas i czego Cię uczą. Pierwsze lata edukacji wpływają na to, jak w przyszłości będzie działał twój mózg i w czym będziesz dobra (...) prof. Jerzy Vetulani, Sen Alicji czyli jak działa mózg

Im dziecko wcześniej zacznie uczyć się drugiego języka tym lepiej. Dzieci dwujęzyczne mają więcej istoty szarej w korze czołowej i ciemieniowej niż te, które posługują się jednym językiem. To z kolei pozwala im lepiej wykonywać zadania wymagające skupienia i uwagi. Do tego wszystkiego mają lepszą  pamięć!

Powszechnie wiadomo, że dzieci potrzebują swobody, ruchu i świeżego powietrza. W takich warunkach nie ma potrzeby odróżniać nauki od zabawy. W swoim tempie każde dziecko nauczy się tego, co jest mu akurat do rozwoju potrzebne. Drugi język będzie tylko dodatkiem w codzienności.

Jakimi językami posługujemy się w przedszkolu?
 

W przedszkolu obecne są trzy języki. Język francuski, polski i język angielski.  W komunikacji do dzieci funkcjonuje język polski i francuski. 

Język angielski jest językiem komunikacji między nauczycielami.

Dzieci przebywając w obecności dwóch opiekunów jednego francuskojęzycznego a drugiego polskiego mają szanse w ciągu 3 lat pobytu w takim środowisku zdobyć umiejętności komunikacji w języku obcym.
Staramy się by język, którego dziecko się uczy dominował w komunikacji. Cały proces rozłożony jest na lata obecności w językowym przedszkolu tak by w pierwszym roku adaptacji dziecko czuło się bezpieczne a jego potrzeby były pełni zrozumiane, w  kolejnych latach zaś staramy się już intensywniej  rozwijać umiejętności językowe.
 

Dlaczego język francuski ?

Język francuski to złożony gramatycznie język, którego opanowanie może wymagać dużo czasu od starszego dziecka. Znając język francuski dzieci z łatwością uczą się kolejnych, często prostszych pod względem wymowy i gramatyki. 

Jesteśmy przekonani, że umożliwienie dziecku poznania innego języka i wyrażania w nim siebie to jeden z najlepszych prezentów, jaki możemy mu dać. Biegła znajomość języka to nie tylko sprawna komunikacja, ale również otwarcie na różnorodność świata, kultur, na inne sposoby myślenia i widzenia otaczającej nas rzeczywistości.

 

Językiem francuskim posługuje się ponad 200 milionów ludzi na 5 kontynentach. Na całym świecie jest 68 państw frankofońskich.

Francuski to międzynarodowy język mody, kuchni, teatru, sztuk wizualnych, tańca i architektury. Jest to oficjalny język ONZ, Unii Europejskiej, UNESCO, NATO, Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Czerwonego Krzyża i wielu innych międzynarodowych instytucji. Francuski jest także oficjalnym językiem instytucji europejskich. Nauka języka francuskiego jest pomocna w nauce innych języków obcych, zwłaszcza romańskich (angielskiego, który zapożyczył od francuskiego 50% współczesnego słownictwa) a także hiszpańskiego, portugalskiego, włoskiego i rumuńskiego).

“Jeden język ustawia Cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają każde drzwi po drodze.” – Frank Smith

IMG_3225
IMG_2006
IMG_0079
IMG_8672
IMG_2009
IMG_4247
IMG_2008
IMG_2216
IMG_7604
IMG_3545
IMG_3503_edited
IMG_3224

wARTOści

pozNAj naS i naSZe WARtośCI

Kotwica 1
Kotwica 2
bottom of page