top of page

FAQ

 

 

Poniżej przygotowaliśmy listę najczęściej zadawanych pytań. Zdajemy sobie sprawę, że mogą mieć Państwo jeszcze inne wątpliwości. Na wszystkie chętnie odpowiemy. Osoby zainteresowanie zapraszamy na spotkanie, do którego umówienia serdecznie zapraszamy.

Czy dzieci będą przygotowane do nauki w szkole?

W przedszkolu realizowana jest podstawa programowa MEN, a także autorski program oparty o metodę Marii Montessori. Poza materiałami, których dostarcza nam przyroda, mamy wyposażoną salę edukacyjną i typowe dla wolnej edukacji pomoce (drewniane skrzynki, deski, kamienie itd.). Dzieci będą przygotowane do rozpoczęcia nauki zarowno w szkole polskiej jak i francuskiej.
 

Jak odbywa się nauka języka?

Do 6 roku życia dziecko  uczy się języka obcego w sposób naturalny. Język ojczysty przyswaja automatycznie, nasiąka nim jak gąbka wodą.  W tym samym czasie, i z jednakową łatwością, może nauczyć się innego języka. Dziecko zanurzone w obcym języku, pochłonie jego wszystkie subtelności, szczęśliwie nie wiedząc o istnieniu jakichkolwiek zawiłości gramatycznych. Wielki potencjał dziecka w tym wieku, pozwala mu otworzyć się na język obcy, nawet gdy nie jest on używany w domu.

Co z małą motoryką?
Dzieci tak, jak w placówkach budynkowych, nabywają niezbędnych umiejętności takich jak malowanie, rysowanie, wycinanie nożyczkami itd. Leśne przedszkole przygotowuje do czytania i pisania, a także rozwija kompetencje matematyczne.


Czy dzieci biegające w przedszkolu po lesie nie będą miały problemów z koncentracją uwagi w szkole?

Nie. Dzięki optymalnej stymulacji wszystkich zmysłów dzieci z leśnych przedszkoli w porównaniu do rówieśników mają lepszą koordynację ruchową, są bardzie kreatywne, potrafią dłużej skupić uwagę, uważniej słuchają, są bardziej spostrzegawcze i wyciszone oraz pewniejsze siebie.

Czy w przedszkolu leśnym jest miejsce dla muzyki?

Tak. Uwrażliwianie dzieci na sztukę jest jednym z naszych podstawowych celów. Dzieci uczą się piosenek, słuchają gry na gitarze, flecie. Tworzą instrumenty i muzykują.

 

A co ze sztuką?

Sala lekcyjna w budynku nie jest niezbędna do działań twórczych. Mali artyści malują na płocie, gdzie moją do dyspozycji duże arkusze papieru, lepią z gliny, tworzą przestrzenne konstrukcje i rysują pod chmurką. Natura wyzwala w nich  twórczość, której nie sposób ograniczyć.

 

Jak rozwijane są zainteresowania?

Dzieci w naszym przedszkolu rozwijają się w nieskrępowany sposób. Każde w swoim tempie doświadcza i uczy się nowych rzeczy. Dzieci podpatrują zachowanie i działanie swoich rówieśników, wychowawców i zaproszonych pasjonatów. Jeśli jakaś aktywność je zainteresuje jest wspierana i wzmacniana przez wychowawcę.


Co się dzieje w czasie deszczu?

W swobodnej zabawie dzieciom deszcz nie przeszkadza. Mając ubranie przeciwdeszczowe (spodnie, kurtki, kalosze, kapelusze, rękawice) mogą według upodobania bawić się w jego strugach, chlapać w kałużach albo taplać się w błocie.
Czasem chronią się pod zadaszeniem lub  chowają się do budynku. Zmienią ubrania i piją ciepły sok. Wszystko zależy od pogody, samopoczucia czy temperamentu dziecka.
Nauczyciele codziennie sprawdzają dokładną prognozę pogody i jeśli zapowiadane są burze dzieci nie wychodzą do lasu tylko pozostają na terenie przedszkola.

 

Jak dzieci radzą sobie z zimnem?

Duży mróz nie przychodzi znienacka. Organizm przyzwyczaja się do niższych temperatur powoli, zgodnie ze zmianami pogody i pór roku. W ten sposób się hartuje. Dobre ubranie, bielizna termiczna, wełniane skarpety, kominiarki i kilka par rękawiczek to zimowe "must have". Wychowawcy dbają, by żadne z dzieci nie przemarzło, by zapewnić wystarczająca ilość ruchu. Dzieci zawsze mogą ogrzać się przy ognisku lub spędzić czas w budynku.

 

Czy dzieci nie chorują częściej?

Wręcz przeciwnie. Dzieci uodparniają się na zimno, a spędzając czas w otwartej przestrzeni dużo rzadziej się od siebie zarażają. Jeśli długie przebywanie na powietrzu jest dla dziecka nowością system immunologiczny organizmu może potrzebować przystosowania. Dzieci w leśnych przedszkolach chorują mniej i są bardziej odporne na zmiany temperatury.

 

Co z brudnymi rękami?

Dzieci w leśnym przedszkolu często mają brudne ręce. Zwracamy uwagę na utrzymywanie higieny rąk szczególnie po skorzystaniu z toalety i przed posiłkami. Wtedy myją ręce mydłem. W lesie korzystamy z wody w karnistrze, w bazie mamy bezpośredni dostęp do wody.W budynku jest toaleta i umywalki.

 

Jak często dzieci chodzą do lasu?
Na spacery do lasu staramy się wychodzić codziennie. W lesie mamy wyznaczone przez Nadleśnictwo miejsce, które dzieci traktują jak swoją drugą bazę. W porozumieniu z Nadleśnictwem będziemy rozwijać tam drobną infrastrukturę, żeby mogła nam lepiej służyć w lesie.

Czy dzieciom zagrażają kleszcze?

Tak, ale…. nie bardziej niż w każdym innym miejscu, nawet w domu.  Kleszcze żywią się krwią różnych zwierząt, np.: jaszczurek, ptaków, myszy, psów, kotów, jeleni i ludzi. Dlatego kleszcze możemy spotkać wszędzie: w lesie, w parku, w ogrodzie, na placu zabaw i w domu (jeśli mamy zwierzęta domowe).  W okresie wzmożonego występowania kleszczy, tj. wczesną wiosną i jesienią rodzice i wychowawcy są bardziej czujni. Właściwy strój to długie spodnie, skarpetki, pełne buty, koszulka włożona w spodnie, czapka. Takie ubranie sprawdza się w lesie nawet latem. Stosujemy również  naturalne środki odstraszające owady.

 

Co z dzikimi zwierzętami?
Zwierzęta mają nieporównywalnie czulsze zmysły niż ludzie. Grupa przedszkolaków robi w lesie całkiem sporo zamieszania. Dzikie zwierzęta trzymają się od takiej grupy z dala. Hałas, jaki robią dzieci skutecznie wyklucza bezpośredni kontakt z dzikimi zwierzętami.  Swobodnie natomiast możemy obserwować ich tropy.

Co ze smogiem?

W okolicy przedszkola nie ma „dymiących” domów jednorodzinnych. Teren bazy przedszkola sąsiaduje bezpośrednio z lasem. Niestety smog wawerski istnieje i nie możemy go lekceważyć. W okresie grzewczym sprawdzamy stan powietrza w aplikacji oraz robimy odczyt z dwóch czujników umieszczonych na terenie przedszkola. W przypadku przekroczenia dopuszczalnych norm dzieci spędzają czas w budynku, w którym zainstalowany jest oczyszczacz powietrza.

Czy dzieci mają się gdzie schronić?

Budynek zapewnia dzieciom bezpieczeństwo podczas bardzo trudnych warunków atmosferycznych. Dzieci mogą w nim przebywać podczas mroźnych dni, burzy czy porywistego wiatru. Wewnątrz mają do dyspozycji wyposażoną salę, szatnię, łazienkę i aneks kuchenny, także jeśli podczas zimowego popołudnia, po spacerze w  lesie przyjdzie im ochota na pachnącą szarlotkę nic nie stanie im na przeszkodzie.

 

Czy każde dziecko odnajdzie się w leśnym przedszkolu?  

Leśne przedszkole jest dla każdego dziecka. Otwarte jest  dla dziewczynek i dla chłopców. Zapraszamy dzieci, które skończyły 3 lata.

 

Jak wyważacie kwestie wolności i bezpieczeństwa?

Zadaniem dorosłych opiekunów i wychowawców jest zapewnienie wystarczającego poziomu bezpieczeństwa fizycznego i psychicznego tak, aby każdy mógł  czuć się bezpiecznie i swobodnie. Gdy dziecko angażuje się w coś, co może być w naszej ocenie ryzykowne, powiemy o konsekwencjach, podzielimy się doświadczeniem, zapytamy, czy ono samo czuje się bezpiecznie. Nie gwarantujemy, że fizycznie powstrzymamy je przed daną aktywnością. Wyjątkiem są oczywiście sytuacje, gdy uzasadnione jest tzw. ochronne użycie siły, np. gdy dziecko wbiega na ruchliwą ulicę lub w niekontrolowany sposób  posługuje się narzędziami.

Co leśne przedszkole robi z odpadami?

W naszym ogrodzie mamy pojemniki do segregacji i kompostownik. Okazuje się że nawet w tak ekologicznej placówce odpadów jest wystarczająco dużo, żeby zapełnić takie duże pojemniki. Dzieci aktywnie uczestniczą w segregacji, dzięki czemu budują swoją świadomość ekologiczną.

CzęSTO Zadawane pytanie

bottom of page