Wstecz Do gory
-->

Opowiadania z kluczem
Wydawca: Literatura
Oprawa: twarda
Format: 17 x 23 cm
Liczba stron: 304
Rok wydania: 2015
ISBN: 978-83-7672-373-0
EAN: 9788376723730
CD: tak
Format nagrania: mp3


Od wydawcy:
Każde opowiadanie w tym tomie ma swój zamek. A pęk kluczy jest… w waszych rękach i głowach! Trzeba tylko umiejętnie dopasować jedno do drugiego. Odwagi! Miał ją Sherlock Holmes, Herkules Poirot, czy dziecięcy bohaterowie opisanych tu historii, to i wam jej nie zabraknie!
Gwarantowana satysfakcja i bezcenne doświadczenie, które może się wam przydać jeszcze nie raz.

Nasza recenzja:

Najnowszy tom serii "Polscy pisarze dzieciom" (a równocześnie serii "Z parasolem") wydawnictwa Literatura zawiera osiemnaście historyjek kryminalnych i nosi tytuł "Opowiadania z kluczem". Publikacja może być dobrym materiałem do analizy współczesnej polskiej literatury dla dzieci, bo choć autorzy byli ograniczeni długością, gatunkiem i ogólną tematyką utworów, to jednak reprezentują różne trendy, stylistyki i typy narracji. Tym razem literackie smakołyki zaprezentowali dzieciom Paweł Beręsiewicz, Katarzyna Ryrych, Marcin Szczygielski, Zuzanna Orlińska, Renata Piątkowska, Anna Czerwinska-Rydel, Tomasz Trojanowski, Dorota Cembrzyńska-Nogala, Grażyna Bąkiewicz, Kazimierz Szymeczko, Małgorzata Strękowska-Zaremba, Grzegorz Gortat, Beata Ostrowicka, Joanna Jagiełło, Kalina Jerzykowska, Barbara Kosmowska, Paweł Wakuła i Joanna Papuzińska.

Nie znam założeń redakcyjnych tomu, ale po jego przeczytaniu odniosłam wrażenie, że wspólnym mianownikiem dla wszystkich opowiadań miało być osadzenie we współczesności oraz dziecięcy bohaterowie wcielający się w role detektywów. W kilku przypadkach protagoniści są wielbicielami konkretnych kryminałów, co było dość nużące dla mojego syna, nieczytującego jeszcze maminych "Sherlocków" oraz babcinych "Agatek" i "Marpli" (nasze domowe określenie cyklu filmowych i powieściowych przygód panny Jane Marple). Sądzę, że większość jego rówieśników, a seria "Z parasolem" adresowana jest właśnie do dzieci w wieku 6-10 lat, również nie poznała jeszcze czaru klasycznych kryminałów, trudno więc "wczuć się" im w sytuację i pasje bohaterów opowiadań. Z pewnością nie można uniknąć podobieństw w interpretacji tematu przez nastu piszących równocześnie autorów, nieznających innych tekstów przyjętych do tomu. Jednak, z punktu widzenia młodego czytelnika, powtarzający się motyw zaczytania w książkach Agaty Christie i Arthura Conan Doyle\'a oraz podobny "zestaw" bohaterów pomniejszyły przyjemność płynącą z lektury tomu jako całości.

Poszczególne utwory czytało się nam bardzo różnie. Niektórych wysłuchaliśmy, bo do książki załączono płytę z wersją audio (czyta Tomasz Schimscheiner). Tak obszerna – licząca 300 stron – publikacja nawet wytrwałym młodym czytelnikom powinna starczyć na bardzo długo, a możliwość późniejszego odsłuchania ulubionych utworów to prawdziwy luksus. Książkę można czytać od środka, od końca, wybierać najfajniejszych autorów, jak kto chce. My przy lekturze pominęliśmy niektóre teksty (jakoś nas nie zachęciły), ale potem odnaleźliśmy je na płycie. Oboje najwyżej oceniamy opowiadania lekkie, zabawne i oparte na oryginalnym (przynajmniej dla tego tomu) koncepcie. Każdemu z nich warto byłoby poświęcić odrębne studium literaturoznawcze, ja opiszę oczywiście tylko subiektywne wrażenia.

Zawsze miło przeczytać tekst odpowiadający naszemu poczuciu humoru. Mój syn znalazł w "Opowiadaniach z kluczem" kilku "swoich" autorów. Utwory Grzegorza Gortata ("Co było do udowodnienia, czyli wzór Bilbordena"), Pawła Beręsiewicza ("Gdzie jest prababcia?") oraz Pawła Wakuły ("Władca marionetek") przeczytał "na raz" – nie wypuścił książki, dopóki ich nie skończył. Często chichotał i rechotał, choćby czytając o tym, jakiego pomocnika podsunął małym (choć wielkomiejskim) detektywom Paweł Wakuła.


"– To dla Felusia Nurka – oznajmiła.

Wiem, kto to jest... – Chłopiec niepewnie podrapał się po głowie. – Taki bezdomny typ, który szwenda się tu i tam... Ale nie mam pojęcia, dlaczego nazywają go Nurek.

Feluś utrzymuje się z tego, co znajdzie w śmietnikach – wyjaśniła Amelia. – Rozumiesz, on "nurkuje" w koszach. Można powiedzieć, że jest ekspertem w tych sprawach. Spróbujemy pociągnąć go za język.

Felusia zastali w jego królestwie pełnym starych tapczanów, foteli z wystającymi sprężynami, przerdzewiałych lodówek, nadtłuczonych umywalek i zepsutych telewizorów."


Dalej następuje komiczna rozmowa dziewczynki z Felusiem o "przekrwionych oczkach" i zbierającym na "coś w płynie". Zapewne ktoś mógłby się przyczepić do poprawności tematu, ale dla obeznanego z nim starszego dziecka, mieszkającego w sercu dużej dzielnicy wielkiego miasta, w zagłębiu sklepów nocnych i okolicach skupu złomu, a w dodatku obcującego z różnymi gatunkami literackimi, opowiadanie Pawła Wakuły stało się świetną rozrywką. A ja cieszę się, że polscy autorzy, mimo mody na książki pouczające i ze wszech miar właściwe, nie boją się ironii, komizmu czy pewnego "pazura". Właśnie taką literaturę lubią starsze dzieci, niezależnie od preferencji rodziców, nauczycieli dobierających lektury, krytyków czy redaktorów.

W opowiadaniu Pawła Wakuły naszą uwagę zwróciła też muzyka. Tytuł opowiadania jest tłumaczeniem tytułu piosenki jednego z najsłynniejszych "mocnych" zespołów, którego moje "towarzystwo" słuchało od czwartej klasy podstawówki. Teraźniejsi uczniowie też wolą "dorosłą" muzykę, niewiele osób słucha stacji, audycji radiowych i zespołów "dziecięcych". Oczywiście niekoniecznie chodzi o mocne, rockowe brzmienia, zresztą chłopiec występujący w opowiadaniu odbiera takowe z dużym dystansem i... ogłuszeniem. W każdym razie muzyka jest jednym z bohaterów "Władcy marionetek", a to wyróżnia utwór Pawła Wakuły z gąszczu nowszych polskich publikacji beletrystycznych i czyni go jeszcze ciekawszym. Młodzi melomani na pewno znajdą tu trochę siebie.

Do zbioru "Opowiadania z kluczem" weszły też teksty, które spodobają się chyba każdemu czytelnikowi, niezależnie od preferencji muzycznych czy znajomości wielkomiejskich realiów. My ze szczególną frajdą przeczytaliśmy na przykład opowiadanie Pawła Beręsiewicza. Jest to opowieść nieco upiorna, bo przedmiotem śledztwa okazuje się urna z prochami bardzo żywotnej prababci, ale i wyjątkowo zabawna, zaskakująca, a przy tym znakomicie napisana. Tylko lepiej czytać ją w towarzystwie bombonierki.


"– No, no, no! – powiedział. – Miętowa czekoladka. Czy ktoś z państwa takie jada?

Lady Cecilia z wrażenia najpierw zerwała się z krzesła, a zaraz potem z powrotem usiadła.

After eight?! – zawołała. – To były ulubione czekoladki prababci! Prada, kochanie?

Lord Mortimer sprawiał wrażenie, jakby pytanie żony wyprowadziło go z równowagi. Łypnął gniewnie spod oka i burknął zaskakująco niegrzecznie:

A ty skąd to możesz wiedzieć? Przecież nawet jej nie znałaś.

Ależ, kochanie – broniła się lady Cecilia. – Opowiadałeś mi, jak w czasie wojny sprzedała pierścionek z brylantem za pudełeczko miętowych czekoladek. Nie pamiętasz?

Znaczące chrząknięcie komisarza przerwało tę małżeńską wymianę zdań.

A państwo? – spytał detektyw. – Chciałbym wiedzieć, czy państwo często jadają takie przysmaki?

Lady Cecilia odruchowo poprawiła fryzurę i w mgnieniu oka powróciła do roli uprzejmej gospodyni.

Nie – uśmiechnęła się miło. – Mąż i ja w ogóle wystrzegamy się słodyczy."


Z lubością delektowaliśmy się również historyjką spisaną przez Grzegorza Gortata. Jest to jedyne w tym zbiorze "opowiadanie drogi", proste, szybkie, ale zgrabne i wciągające niczym najbardziej udane utwory Agaty Christie. No właśnie, moim zdaniem zamiłowanie do kryminału lepiej zaszczepiać opowiadaniami czy dłuższymi formami oddającymi ten nastrój, pobudzającymi szare komórki, a niekoniecznie mówiąc wprost, że Poirot, Marple czy Holmes wielkimi detektywami byli i należy ich czytać. Dużym atutem utworu Grzegorza Gortata jest bohater: nieidealny, trochę cwaniak, drżący przed nauczycielami, kombinujący. O tak, z kimś takim może się identyfikować niejeden dziewięciolatek. Takich kwiatków z pewnością jest więcej niż młodych fanów Poirota.


"– Chcę powiedzieć, proszę pana, że wkrótce się dowiemy, co się naprawdę stało.

Niby jak?

Tu mam wszystko rozpisane – pokazałem zeszyt. – Zebrałem wszystkie dane i za pomocą stosownych równań matematycznych sprowadziłem je do jednej postaci. Teraz wystarczy tylko zastosować odpowiedni wzór. Potrzebuję jeszcze kilku minut.

Jaki wzór? – zainteresował się tata.

Zacząłem gorączkowo myśleć, ale akurat w tym momencie nic odpowiedniego nie przychodziło mi do głowy. Naraz za oknem mignął mi wielki bilbord. Nabrałem powietrza i odparłem, czując się trochę nieswojo, bo nie lubię kłamać:

Wzór Bilbordena.

Nie znam... – mruknął tata.

Dopiero niedawno został wprowadzony do programu szkolnego – zacząłem szybko tłumaczyć. – W praktyce stosuje się głównie do długoterminowych prognoz pogodowych."


Muszę jednak wyróżnić jednego z zaczytanych naśladowców wielkich detektywów, a mianowicie bohatera opowiadania Zuzanny Orlińskiej "Głowa doktora Grimesby\'ego Roylota". Tu zachwycił mnie pomysł wprowadzenia do utworu dla dzieci rozmowy protagonisty z innym bohaterem literackim – Sherlockiem Holmesem, który, w pewnym sensie, nawet uczestniczy w akcji i wpływa na nią. Do czytanego tu i teraz opowiadania przenika więc postać z innych, klasycznych książek, wiążąc wydarzenia i osoby z różnych literackich światów. Młodzi czytelnicy raczej nie spotkali się wcześniej z takim rozwiązaniem, a każdą próbę poszerzenia znajomości i kompetencji literackich dzieci witam z radością. Opowiadanie to można odbierać jako hołd dla geniuszu Arthura Conan Doyle\'a, ale czytelnicy nieznający jeszcze przygód Holmesa przeczytają po prostu zapis pewnego dziecięcego śledztwa, w którym pomaga doświadczony detektyw. Historia została poprowadzona umiejętnie, z humorem i konsekwencją stylistyczną, a także z licznymi, interesującymi odwołaniami do opowiadań o Sherlocku Holmesie. Nietypowa dla polskiej beletrystyki dziecięcej konstrukcja fabuły, dwupoziomowa narracja i sposób "reklamowania" czytelnictwa czynią ten utwór naprawdę wyjątkowym. Mam nadzieję, że zostanie dostrzeżony przez krytyków, wydawców i rodziców oraz uwzględniony jeszcze w wielu antologiach.

Ilustracje do "Opowiadań z kluczem" przygotowała Olga Reszelska. O ile okładkę uznaliśmy za bardzo intrygującą, o tyle same rysunki, choć bywają wesołe i całkiem udane, sprawiły nam pewien zawód. Niestety jest ich stosunkowo niewiele, przeważnie nie wnoszą nic znaczącego do tekstów, nie uzupełniają ich, zauważyliśmy też kilka bardzo podobnych, a nawet powtórzonych obrazków. Mimo wszystko mam sentyment do tej ilustratorki, ponieważ stworzyła niezapomniane portrety bohaterów "Elfomanii" Marcina Pałasza.

Seria "Polscy pisarze dzieciom" wydawnictwa Literatura liczy już pięć tomów. Mam nadzieję, że wkrótce ukażą się kolejne, ku uciesze mojego syna i jego rówieśników, a także wszystkich osób zainteresowanych synchronicznym przeglądem polskiej literatury dla dzieci.

Bożena Itoya

Opowiadania z kluczem, okładka i ilustracje: Olga Reszelska, seria: Polscy pisarze dzieciom, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2015.Książki
Według wieku
Maluchy 0+
Przedszkolaki 3+
Starszaki 5+
Uczniowie 7+
- A u nas w domu Opowieści dzieci fabrykanta
- Absolutnie cała ja! Clarice Bean
- Adaś i Słoń książka druga
- Adaś i Słoń książka trzecia
- Akademia Detektywów
- Ala Betka
- Ala Betka i demon miasta
- Alicja w Krainie Czarów
- Asiunia
- Awantura o Basię
- Bajki Filozoficzne
- Bardzo nowe szaty króla
- Baśnie Barda Beedle\' a
- Biała żyrafa
- Bractwo Srebrnej Łyżeczki
- Brud
- Bruno (i siostry)
- Buba Sezon ogórkowy
- Był sobie dwa razy Baron Lambreto
- Chłopak na opak
- Ciocia Rose i złote żołędzie
- Ciumkowe historie
- Co ma piernik do wiatraka
- Co się dzieje w tym mieście?!
- Cyrk
- Cyrkowcy
- Czarna, Klifka i tajemnica z dna morza
- Czarny Mustang
- Czarny tulipan
- Czarodzieje mogą wszystko
- Czarodziejka Lili smok i magiczna księga
- Czarownica
- Czarownica na praktyce Jeśli nie czary to co?
- Czarownica na Praktyce Lekcje latania
- Czarownica na Praktyce Szkoła Zaklęć
- Czarownica na praktyce Tajemicze mikstury
- Czarownica piętro niżej
- Części zdania, czyli wierszowany samouczek do wkuwania
- Cztery strony czasu
- Czy wojna jest dla dziewczyn ?
- Danny mistrz świata
- Diego Kot Krzysztofa Kolumba
- Doktor Proktor i koniec świata. Być może
- Doktor Proktor i Proszek Pierdzioszek
- Doktor Proktor i wanna czasu
- Dom ciekawostek
- Dom ośmiu tajemnic
- Duchy w teatrze
- Dynastia Miziołków
- Dzień czekolady
- Europa pingwina Popo
- Feniks i dywan
- Franek Hela Bobas i koń trojański
- Frytki, fasolka i limuzyny
- Fundacja dobrego diabła
- Gdybym był dziewczynką Gdybym była chłopcem
- Gelsomino w Kraju Kłamczuchów
- Groszka Piesek który chciał mieć dziewczynkę
- Gry i zabawy matematyczne dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej
- Gupikowo
- Harry Potter i czara ognia
- Harry Potter i czara ognia
- Harry Potter i Insygnia Śmierci
- Harry Potter i kamień filozoficzny
- Harry Potter i Kamień Filozoficzny
- Harry Potter i komnata tajemnic
- Harry Potter i komnata tajemnic
- Harry Potter i Książę Półkrwi
- Harry Potter i więzień Azkabanu
- Harry Potter i Zakon Feniksa
- Harując z Herkulesem
- Hipopotam
- Historia żółtej ciżemki
- Jacek Placek Moja nauczycielka jest wilkołakiem
- Jacek Placek Szkolny Smok
- Jacek, Wacek i Pankracek
- Jak długo trwa wieczność
- Jak robić przekręty Poradnik dla dzieci
- Jerzy i poszukiwanie kosmicznego skarbu
- Jerzy i tajny klucz do Wszechświata
- Jerzy i Wielki Wybuch
- Julek i Maja w labiryncie
- Julek i Maja. Misja w czasie
- Julek i Maja. Podróż w nieznane
- Julek i Maja. Powrót do gry
- Karolcia
- Każdy może zostać Czarodziejem
- Klara Proszę tego nie czytać
- Klątwa Tytana t.3
- Klub latających ciotek
- Kłopot
- Kopnięte Królestwo
- Korniszonek
- Kosmiczne komplikacje
- Koszmarny Karolek i pokrętne przekręty
- Kot, który patrzył na księżyc
- Kroniki Prydainu. Księga Trzech
- Królewna i Goblin
- Książę i żebrak
- Książka o Hani
- Kto pyta, nie błądzi
- Kuba i Mela do znajomych
- Kubuś Puchatek Chatka Puchatka
- Kuna za kaloryferem
- Kupa. Przyrodnicza wycieczka na stronę.
- Lenka, Fryderyk i podróże
- Licencja na zakochanie
- Lisia
- M.O.D.A.
- Magiczne drzewo Olbrzym
- Magiczne drzewo Tajemnica mostu
- Magiczne drzewo. Czerwone krzesło
- Magiczne drzewo. Gra
- Magiczne Drzewo. Pojedynek
- Maja Bursztyn idzie do drugiej klasy
- Mała książka o miłości
- Mała książka o strachach
- Mała książka o włosach
- Mała książka o życiu
- Mary Poppins
- Mary Poppins na ulicy Czereśniowej
- Mary Poppins otwiera drzwi
- Mary Poppins w parku
- Mary Poppins wraca
- Matemagicy
- Matka Polka
- Miłek z Czarnego Lasu
- Misja Lolka Skarpetczaka z płytą CD
- Młotek
- Moja pierwsza mitologia
- Mors Pinky i zagadka Ludolfiny
- Mors, Pinky i zaginiony sztandar
- Morze potworów Percy Jackson i bogowie olimpijscy tom 2
- Mój nawiedzony dom
- Na tropie ogra
- Na tropie sześcioptaka
- Nazywam się Antoine de Saint- Exupery
- Nazywam się Mikołaj Kopernik
- Nie ma nudnych dni
- Nie ma Tusionka
- Nie wszystko jest takie, na jakie wyglada
- Niebezpieczna książka dla chłopców
- Nieszczęśliwe przypadki Benjamina Piffa
- Nieznane przygody Mikołajka
- Nowe przygody Bolka i Lolka
- Nowe przygody Mikołajka
- Nowe przygody Mikołajka II
- O tych, którzy się rozwijali
- Od Giotta do Van Gogha
- Ognisty tron
- Olivia
- Olivia i orkiestra
- Operowe straaachy + CD
- Opowiadania z kluczem
- Ostatni olimpijczyk Percy Jackson i bogowie olimpijscy tom 5
- Oto jest Kasia
- Pajączek
- Pakameria
- Pamiętnik Czachy
- Pamiętnik Felka Parerasa
- Pamiętnik grzecznego psa
- Pan Jaromir i zagadka aniołów
- Pan Samochodzik i Winnetou
- Pierwsze koty za płoty
- Pieśń Delfina
- Pięcioro dzieci i coś
- Pilot i ja
- Piosenka dla Karla
- Pirat Jędruś
- PKP czyli Poczet Królów Polskich
- Plaża tajemnic
- Pluszcz i dzwoniec przy mikrofonie
- Podróż za jeden uśmiech
- Podróże doktora Dolittlea
- Poradnik hodowcy aniołów kasdepke
- Porwanie w Tiutiurlistanie
- Powidoki
- Przygody Scyzoryka
- Przygody Tomka Sawyera
- Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą
- Ratunku marzenia
- Robale, czyli co nas zżera
- Rokiś
- Rokiś wraca Rokiś i kraina dachów
- S.Z.T.U.K.A.
- Sekretnik Zosi z ulicy Kociej
- Sen o krainie Parakwarii
- Serce i inne podroby
- Siedmiu Wspaniałych i sześć innych nie całkiem nieznanych historii
- Skrzaty
- Spotkanie nad morzem
- Straszne robale
- Syn Neptuna Olimpijscy herosi
- Szkoła czarownic
- Śmiała książka dla dziewcząt
- Środek kapusty
- Świat po drugiej stronie kałuży
- Świat Poema Naiwne
- Tajemnica mumii
- Tajemnicze dziecko
- Tajemnicze sprawy
- Tezaurus Harry Potter I-VII
- To nie jest książka
- To pomysł nie z tej ziemi, Clarice Bean!
- Tobi
- Tobi - Oczy Eliszy
- Tu i tam z Kubą i Bubą
- Tu jesteśmy
- Tuczarniamotyli
- Tuwimowo
- Uniwersytet Dziecięcy - tajemnice kosmosu
- Uszy do góry
- Uwaga, budowa!
- Wakacje z duchami
- Wampir
- Widma z ulicy widmowej
- Wielka większa i największa
- Wielka wyprawa Ciumków
- Wielki dramat Zizi
- Witaj, Karolciu!
- Wszystko zaczyna się od marzeń
- Wyprawa na żmirłacza
- Wyprawa tapatików
- Wyspa skarbów
- Wyspa skarbów
- Z deszczu pod rynnę
- Za wujkiem Tedem wskoczyłabym w ogień!
- Zagubiony Heros
- Zapomniany miecz
- Zawodowcy
- Zbiór niby-bzdur t.1
- Zbiór niby-bzdur t.2
- Zbiór niby-bzdur t.3
- Zbój. Opowiadania o koniach i konikach
- Zielone pomarańcze czyli PRL dla dzieci
- Zielony i Nikt
- Zielony, Nikt i ktoś
- Złodzieje snów
- Znowu kręcisz, Zuźka
- Zoo doktora Dolittlea
- Zosia z ulicy Kociej. Wielkie zmiany
- Zwierzaki cudaki
- Żarty niedoścignionego hodży Nasreddina
- Żółty krasnal
- Żółty Smok & Żółty Smok
- Chopin oczami dzieci
- Moniuszko oczami dzieci + CD
- Oni mieli naście lat z płytą CD
- Aoki
- Garnitur na każdą okazję
- Gucio i cezar
- Ja i moja siostra Klara
- Księżycolud
- Lądowanie rinowirusów. Przeziębienie
- Lenka
- Mały duszek wierciuszek
- Mapy
- Mysi domek
- Narodziny księżniczki
- O ósmej na arce
- Paddington
- Panama
- Pchła Szachrajka
- Serce w butelce
- Sto Pociech z Klarą
- Straszna książka czyli upiorna zabawa w rymy
- W Karzełkowie jesień złota + CD
- Wielka księga pociągów
- Yumi
- Złota księga kokeshi
- Alfabet Polski
- Alicja w krainie czarów
- Alicja w Krainie Czarów
- Alicja w Krainie Czarów Alicja po drugiej stronie zwierciadła
- Astrid Lindgren dzieciom
- Babcia na jabłoni
- Babcia robi na drutach
- Bajki krasnoludka Bajkodłubka
- Bajki mamy Wrony
- Baltic Pies, który płynął na krze
- Basia i pieniądze
- Bazylia, z cyklu: Klinika zdrowego chomika
- Bon czy ton
- Charlie i fabryka czekolady
- Chatka Puchatka
- Chiński kot
- Co krasnale mają w nosie
- Co tam u Ciumków
- Co to znaczy
- Co to znaczy po raz drugi
- Co w trawie piszczy
- Co z ciebie wyrośnie?
- Co za szczęście! Co za pech!
- Czarne życie
- Czarny ptak
- Czarodziejski młyn
- Czy znacie Wróżkę Czarownicę
- Detektyw na pustyni
- Do trzech odlicz!
- Dom
- Domowe duchy
- Dziadek i niedźwiadek
- Dzieci to lubią najbardziej Children\'s favourites
- Dzień Cukierka bez Papierka
- Emocje + płyta CD
- Esterhazy Historia o zającu
- Fantastyczny Pan Lis
- Florian Ogrodnik
- Gałka od łóżka
- Gąbka i latające talerze
- Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści
- Grzebień
- Grzeczna
- Gucio zaczarowany
- Ilustrowane przygody Alicji w Krainie Czarów
- Indianin Nitou Sekret wiatru
- Inne życie
- Ja Klara i zwierzaki
- Jak przeklinać? Poradnik dla dzieci
- Jak zdobyć Nagrodę Nobla?
- Jaśki
- Jeszcze o Paddingtonie
- Julka Kulka, Fioletka i ja
- Klara i Hauni
- Klementyna lubi kolor czerwony
- Koty, czyli historie z pewnego podwórka
- Kraków dla najmłodszych podróżników
- Król na wagarach
- Krumpel, Dundek i wielka wyprawa
- Księga dżungli
- Kto to widział ?
- Kubuś Puchatek
- Latający detektyw
- Londyn dla najmłodszych podróżników
- Maleńkie Królestwo królewny Aurelki
- Mała syrenka + CD
- Małpiszonek Pipi
- Mały Chopin
- Mały Książę dla dzieci
- Mama która zagderała się na śmierć
- Marchewiusz Wielki
- Masło przygodowe
- Michałek z pudełka od zapałek
- Mikołajek
- Mikołajek i inne chłopaki
- Mikołajek ma kłopoty
- Misiek, co ty opowiadasz?!
- Miś zwany Paddington - wydanie luksusowe
- Moja Ciotka Sroka
- Mój dom
- Najwyższa góra świata
- Ni pies, ni wydra
- Niegrzeczne stópki
- Niewidzialny Tonino
- Niezwykle tajemniczy skarb
- Niezwykły Święty Mikołaj
- Nowe kłopoty Detektywa Pozytywki
- Nowe przygody Paddingtona
- Nussi i coś więcej
- O słodkiej królewnie i pięknym księciu
- Opowieści ze starego strychu
- Oto kot
- Otto Autobiografia pluszowego misia
- Paddington przy pracy
- Pamiątki detektywa Pozytywki
- Pampilio
- Paryż dla najmłodszych podróżników
- Plastusiowy pamiętnik. Przygody Plastusia
- Pompon na wakacjach
- Potwór
- Potwór Dyzio i Kraina Zabawy
- Przygody Rózi i chłopca o imieniu Dziadek
- Pszczoły
- Rękawiczka pięciopalczasta
- Rok z Findusem
- Rzym dla najmłodszych podróżników
- Samotny Jędruś
- Słoń i kwiat
- Sposób na elfa
- Srebrny dzwoneczek
- Tajemnica gazety
- Tajemnica miłości
- Tajemnica rodzi kłopoty
- Trzej zbójcy
- Ulica Garmanna
- Uśmiechnięta Planeta
- W czepku urodzone
- Wampirek
- Wampirek i dziwny pacjent t.9
- Wampirek i kronika rodzinna t.8
- Wampirek i wielki spisek t.13
- Wampirek i zagadkowa trumna t.12
- Wampirek na szkolnej wycieczce
- Wampirek na wsi
- Wampirek przeprowadza się
- Wampirek się opala t.11
- Wampirek w Dolinie Lamentu t.7
- Wampirek w jaskini lwa t.10
- Wampirek w niebezpieczeństwie
- Wampirek w podróży
- Wędrowcy
- Wielka księga detektywa Pozytywki
- Wielki kudłaty łobuz
- Wio Leokadio
- Wojna liczb
- Wszystko gra
- Z kufra pana Pompuła
- Zaczarowane historie
- Zając
- Zarafa
- Zarazki
- Zosia z ulicy Kociej
- Zuzanka z pistacjowego domu
- Zwierzyniec państwa Sztenglów
- Żółte, zielone, czerwone, niebieskie, niezwykłe przygody
- Artura Schopenhauera Życie pod psem
- Ciepło zimno Zagadki Fahrenheita
- Co jest za horyzontem?
- Fotografia nieba
- Hej, Jędrek! Gdzie moja forsa?
- Hej, Jędrek! Przepraszam, czy tu borują?
- Kapelusz za sto tysięcy
- Kurt i ryba
- Legendy polskie
- Magiczny Słoń
- Mały fotograf Kurs fotografii dla dzieci
- Mały Powstaniec
- Opowieść o Despero
- Pies i jego chłopiec
- Potilla
- Tajemnica drewnianej sowy
- Tańcząca
- Wyszukiwarka szczęścia
- XY
- Złota kula
- 100 bazgrołków dla chłopców
- Agencja z o.o.
- Kangurowe twórcze zabawy domowe dla 7 i 8-latków
- Kreatywna księga plam
- Król, muzy i pomarańcze czyli co się kryje w Starej Oranżerii
- Tajemny ogród. Rysuj, koloruj, przeżywaj przygody
- Twórcze bazgroły Nowe przygody Ważki Grażki
- Afryka
- Afryka Kazika
- Ameryka Południowa
- Ameryka Północna
- Australia
- Azja
- Europa
- Europowieści
- Grunwald 1410
- Legendarny Kraków
- Marek - chłopiec, który miał marzenia
- Moja pierwsza encyklopedia świata
- Monstrrrualna Erudycja Odlotowa geografia
- Nasza Europa ABC Unii Europejskiej + CD
- O Kwapiszonie, niezwykłym Poznaniu...
- Przewodnik prawdziwych tropicieli Jesień
- Przewodnik prawdziwych tropicieli Lato
- Przewodnik prawdziwych tropicieli Wiosna
- Warszawa Krakowskie Przedmieście
- Warszawa Marszałkowska
- Warszawa spacery z Ciumkami
- Warszawa stare i nowe miasto
- Karolcia, Witaj Karolciu!
- Plastusiowy pamiętnik Przygody Plastusia
- Rogaś z Doliny Roztoki
- Byk jak byk
- Mówka sówki do mrówki
- Rymowane dranie, czyli wiersze trudne niesłychanie
- Szop Pracz i przyjaciele
- Biblia dla dzieci i młodzieży
- Biblia Ilustrowane historie
- Czy Bóg istnieje? Wielkie problemy religii
- Dla dzieci o Mszy Świętej
- Jak ptaszki studiowały Torę
- Klasyczna Biblia dla Dzieci
- Nazywam się Faustyna
- Hania Humorek
- Hania Humorek ratuje świat (Audiobook)
- Hania Humorek zostaje gwiazdą (Audiobook)
- Harry Potter 1-7 (Audiobook)
- Harry Potter i czara ognia (Audiobook)
- Harry Potter i kamień filozoficzny (Audiobook)
- Harry Potter i Książę Półkrwi (Audiobook)
- Harry Potter i więzień Azkabanu (Audiobook)
- Harry Potter i Zakon Feniksa (Audiobook)
- Horror! czyli skąd się biorą dzieci (Audiobook)
- Jak Wojtek został strażakiem (Audiobook)
- Jedna bajka druga bajka Lis Witalis Pchła Szachrajka
- Kaczka Dziwaczka i inne wiersze (Audiobook)
- Kinga i co z niej wyrośnie (Audiobook)
- Kinga i jak ją rozgryźć (Audiobook)
- Kocia Mama (Audiobook)
- Korniszonek (Audiobook)
- Jedna literka a zmiana wielka
- Księga gramatyki Lamelii Szczęśliwej
- Księga ortografii Lamelii Szczęśliwej
- Ortografia czyli heca, którą wszystkim się zaleca!
- Brzechwa dzieciom
- Części mowy czyli wierszowany samouczek nietypowy
- Danuta Wawiłow dzieciom
- Klasycy dzieciom
- Konik Polny
- Krześlaki z rozwianą grzywą + CD
- Ksiądz Twardowski dzieciom
- Ludwik Jerzy Kern dzieciom
- Wiersze dla dzieci
- Brązowa księga
- Co było potem?
- Czy umiesz gwizdać, Joanno?
- Dziwne zwierzęta
- Gdybym nie pomyliła psów
- Gdybym nie zrobiła z taty astronauty
- Kati w Ameryce
- Kati w Paryżu
- Kati we Włoszech
- Madika z Czerwcowego Wzgórza
- Madika z Czerwcowego Wzgórza
- Magiczne tenisówki mojego przyjaciela Percyego
- Mio mój Mio
- Moje szczęśliwe życie
- Muminki Księga pierwsza
- My na wyspie Saltkran
- Południowa Łąka
- Przygody Emila ze Smalandii
- Przygody Emila ze smalandii
- Przygody Pippi
- Rasmus i włóczęga
- Rasmus, Pontus i pies Toker
- Rok z Linneą
- Tajemnica biblioteki
- Tajemnica cyrku
- Tajemnica diamentów
- Tajemnica galopu
- Tajemnica hotelu
- Tajemnica kawiarni
- Tajemnica kempingu
- Tajemnica kina
- Tajemnica meczu
- Tajemnica pociągu
- Tajemnica szkoły
- Tajemnica złota
- Tajemnica zwierząt
- Tsatsiki i Mamuśka
- Tsatsiki i miłość
- Tsatsiki i Tata Poławiacz Ośmiornic
- Tylko Tsatsiki
- Ucieczka Pippi
- Minu
- Bezpieczni nad wodą
- Bezpieczni w domu
- Bezpieczni w górach
- Chcę mieć przyjaciela
- Czarna książka kolorów
- Dojrzewanie O czym chłopcy muszą wiedzieć?
- Dojrzewanie O czym dziewczynki muszą wiedzieć?
- Dwa serca anioła
- Kasia i Grześ Nadzieja
- Kasia i Grześ Przyjaciele
- Kasia i Grześ Rodzina
- Kruszek i Jagusia
- Mała książka o kupie
- Mój rok Wiosna
- Na miejsca, gotowe, wzwyż!
- Nóż w palcu Skaleczenie
- Ostrożnie z ogniem
- Tajemnica śmierci
- Twoje prawa ważna sprawa
- Wielka księga siusiaków
- Wiewiór wystraszny
- Włosy mamy
- Zwyczajny dzień
- Zwykła książka o tym, skąd się biorą dzieci
- 26 bajek perskich
- Agnieszka Osiecka dzieciom
- Aisha i wąż. Baśnie arabskie
- Alicja w Krainie Czarów
- Alicja w krainie czarów
- Andersen Baśnie
- B@jki
- Bajarka opowiada
- Bajki
- Bajki
- Bajkowa Drużyna O brzydkich wyrazach cukierkowej diecie i o innych sprawach co ciekawią dzieci + CD
- Baśnie
- Baśnie Andersena
- Baśnie Andersena
- Baśnie braci Grimm
- Baśnie braci Grimm
- Baśnie dla Antosia
- Baśnie i legendy polskie
- Baśnie i legendy świata
- Baśnie japońskie
- Baśnie polskie
- Baśnie z tysiąca i jednej nocy
- Bezpieczna bajka
- Bitwa w Labiryncie t.4
- Charlie i wielka szklana winda
- Córka króla moczarów i inne baśnie
- Czarna kura. Baśnie rosyjskie Baśnie rosyjskie
- Czarownica Nanga Baśnie afrykańskie
- Dar totemów Baśnie indiańskie
- Dym i lustra
- Dziadek do orzechów
- Dziadek do Orzechów i Król Myszy
- Dziadek do orzechów i Król Myszy
- Dziadek do orzechów i Mysi król
- Dziewczynka o długich stopach Ładne sprytne i odważne
- Ferdynand Wspaniały
- Fortele niewiarygodnego hodży Nasreddina
- Hortensja i wampiry
- Kajtuś Czarodziej
- Klub Tiary Jak zostać idealną księżniczką
- Klub Tiary Listy Księżniczek
- Król Maciuś na wyspie bezludnej
- Król Maciuś Pierwszy
- Królewna Śnieżka
- KrUlewna Śnieżka
- Ksiądz Twardowski dzieciom. Opowiadania
- Kuba Guzik i Dzika Trzynastka
- Kuba Guzik i maszynista Łukasz
- Lew świętego Hieronima i inne opowiadania
- Magiczny lampion
- Mity dla dzieci
- Najciekawsze mity greckie
- Najpiękniejsze mity greckie
- Nie kończąca się historia
- Opowiadania bożonarodzeniowe
- Opowieści Pana Szekspira
- Opowieść
- Pinokio
- Piotruś Pan czyli chłopiec który nie chciał dorosnąć
- Piotruś Pan i Wendy
- Poczytaj mi mamo Księga druga
- Poczytaj mi mamo księga pierwsza
- Poczytaj mi mamo Księga trzecia
- Podróże z legendą
- Polskie baśnie i legendy
- Sekret życia Baśnie hinduskie
- Sekretne życie Krasnali w Wielkich Kapeluszach
- Szkoła Czarów i inne opowieści
- Śpiewająca lipka Bajki Słowian Zachodnich
- Świat, który istniał przed naszym
- Tajemniczy chłopiec okrętowy
- Tatsu Taro Syn smoka
- Trójka dzieciom Dla dorosłych i dla dzieci ...
- Wawel zamek tajemnic
- Wierzbowa 13
- Wyczyny niezrównanego hodży Nasreddina
- Zakochana Akiko
- Zamek Soria Moria
- Zeus i spółka. Mity dla dzieci
- Złota księga mądrych bajek
- Złotowłosa
- Żółty smok Baśnie chińskie
- Kopalinski - 125 baśni do opowiadania
- Cudowne samoloty
- Thekla i jej chłopakowy świat
- Bajki filozoficzne Jak żyć razem?
- Ciekawe dlaczego Księga przyrody
- Dziewczynka z parku
- Horror czyli skąd się biorą dzieci
- Jestem dziewczynką Jestem chłopcem
- O Grzesiu chłopczyku
- Prawda według Niny
- Rady nie od parady
- Rozmowy z dziećmi Kazania niecodzienne
- Skąd dokąd dlaczego Ważne pytania o sens życia
- Szczęście według Niny
- Album sztuki w naklejkach
- Claude Monet i jego magiczny ogród
- D.E.S.I.G.N
- D.O.M.E.K
- Gdzie jest kogut? Przygoda w muzeum
- Historia sztuki dla dzieci i rodziców
- Linnea w ogrodzie Moneta
- Magia obrazu Kraina lenistwa
- Moja pierwsza książka o sztuce
- Nazywam się Leonardo da Vinci
- Nazywam się Pablo Picasso
- Nazywam się Vincent van Gogh
- Plastyka dla dzieci
- Poznajemy arcydzieła Przewodnik po sztuce
- Skarbiec sztuki
- Sztuka
- Sztuka dla małolatów
- Van Gogh Kamil i słoneczniki
- Wielka księga prac plastycznych
- Okruszek rusza na Kraj Świata
- Okruszek z Zaczarowanego Lasu
- Mikołajek Kalendarz 2012
- Paleta. Wyprawka pierwszoklasisty
- Wyprawka pierwszoklasisty
- Paper Toys - Papierowe zabawki
- Kiedy Święty Mikołaj spadł z nieba
- Kolędy
- Kolędy i pastorałki oraz Gwiazdorek z płytą CD
- Maleńki król Grudzień
- Opowieść wigilijna
- 50 zadań na poprawienie sprawności umysłowej
- Draka Ekonieboraka
- Moje prawa ważna sprawa!
- Noskawery
- Cyrk doktora Dolittlea
- Puc Bursztyn i goście
- Abecelki i tajemnica Bursztynowego domu
- Dobry potwór nie jest zły
- Julka i koty Kocich historii część II
- Kacperiada
- Kocie historie
- Kocie historie nowe przygody
- Magnes Amelka
- Małgosia z Podkowy Leśnej
- Róże w garażu
- Konrad, Chłopiec z puszki
- Most do Terabithii
- Opowiedz mi, mamo
- Atlas najdziwniejszych zwierząt świata
- Drzewa naszych lasów cz. 2
- Drzewa naszych lasów cz.1
- Drzewa poradnik wycieczkowy
- Jaki to grzyb? Mój pierwszy przewodnik
- Jaki to motyl? Mój pierwszy przewodnik
- Księga drzew mrówki Zofii
- Księga jagód mrówki Zofii
- Księga kwiatów mrówki Zofii
- Młody obserwator przyrody
- Moja pierwsza encyklopedia przyrody
- Zielnik Drzewa i krzewy liściaste
- Zielnik Kwiaty pól i łąk
- Zielnik Rośliny uprawne
- Zielnik Runo leśne
- Zielnik Warzywa
- Zielnik Zioła łąk i ogrodów
- Co jedzą ludzie ?
- Jem zdrowo i strzelam gole
- Moja własna książka kucharska
- Przepisy Mikołajka
- Jak tańczono przed wiekami +CD
- Jestem zdrów i wesół jem i piję dobrze
- Moja babcia gra na trąbie
- Muzyka Pana Chopina + CD
- Peruka Mozarta
- Dolina Muminków w listopadzie
- Dolina Muminków w listopadzie
- Kometa nad Doliną Muminków
- Kometa nad Doliną Muminków
- Lato Muminków
- Małe trolle i duża powódź
- Mądrości Muminka
- Mądrości Tatusia Muminka
- Mądrości z Doliny Muminków Wszystko
- Opowiadania z Doliny Muminków
- Opowiadania z Doliny Muminków
- Opowieści Muminkowe Wielbiciele sztuki
- Pamiętniki Tatusia Muminka
- Tatuś Muminka i morze
- W Dolinie Muminków
- Zima Muminków
- 101 rzeczy, które musisz zrobić zanim dorośniesz
- Bardzo ciekawe eksperymenty na cały rok
- Domowe laboratorium wiedzy
- Dziennik lekcyjny Mała szkoła
- Najpiękniejsze zabawy sprzed lat dla dzieci
- Tylko dla dziewczyn Wielka księga pomysłów
- Wielka księga magicznych sztuczek
- Powrót rzęsorka
- Jaś Ciekawski, podróż do serca oceanu 3D
- Kajtek i Koko Na tropach Pitekantropa
- Komiks Hobbit
- Lampa Muminka
- Mały Książę komiks
- Mglisty Billy Dar Ciemnowidzenia
- Muminki i Marsjanie
- Muminki i morze
- Muminki na riwierze
- Muminki Zabawa w udawanie
- Norka zagłady
- Przygody Koziołka Matołka + CD
- Tatuś muminka i szpiedzy
- Wyspa muminków
- Zapiski luzaka 1. Skazany na sukces
- Bractwo-piractwo. Przygoda matematyczna
- Koszmarny Karolek Niezgodne zagadki
- Matematyka ze smokami 1
- Matematyka ze smokami 2
- Moje pierwsze zadania logiczne 6-7 lat
- Moje wielkie liczbowe igrzyska
- Pszczółka Patrycja i miodowe ciastko
- Rusz głową
- Rusz głową 1
- Rusz głową 2
- Superpamięć dla dzieci Żelkowe misie w szpinak
- Dlaczego encyklopedia w pytaniach i odpowiedziach
- Kto Encyklopedia w pytaniach i odpowiedziach
- Moja pierwsza encyklopedia dinozaurów
- Moja pierwsza encyklopedia mórz i oceanów
- Moja pierwsza encyklopedia Planeta Ziemia
- Skrzaty konta Elfy
- Białek i Błysk
- Białek i niesforny kociak
- Białek kucyk z Gotlandii
- Białek ratuje Złotoskrzydłą
- Detektywi z Dalslandu Zaginiony koń
- Dwaj kudłaci przyjaciele
- Franek Hela Bobas i koń trojański
- Konie. Świat w obrazkach
- Kucyk wybawca
- Martusia i konie
- Moja pierwsza książka o jeździe konnej
- Moja pierwsza książka o koniach
- Moja przyjaciółka Conni Conni i kucyki
- Mój pierwszy kucyk
- Poradnik młodego jeźdźca
- Skorpion i koń Dziąsło
- Baśnie japońskie. Bezpowrotna góra.
- Tapatiki t.1/4 z płytą CD
- Kuchnia Martynki Najlepsze przepisy
- Mikołajek Książka rozkładanka
- Pan Samochodzik i Kapitan Nemo
- Pan Samochodzik i templariusze
- Pan Samochodzik i zagadki Fromborka
- Paddington ma rację
- Paddington na wycieczce
- Paddington wyrusza do miasta
- Paddington zdaje egzamin
- Dzienniki Nikki - chcę zostać gwiazdą
- Martusia na rolkach
- O snach
- Burzliwe dzieje pirata Rabarbara
- Czarna Bandera Złoto Pierzastego Węża
- Dalsze burzliwe dzieje pirata Rabarbara
- Mali Piraci Dziecięcy świat przygód
- Piraci
- Piraci - galeria łotrów
- Piraci 100 kreatywnych zabaw i gier
- Piraci skarby przygody
- Pirat Patch i atak Czarnej Maski
- Pirat Patch i mapa skarbów
- Pirat Patch i pościg przez Wielkie Morze
- Pirat Patch i skrzynia kości
- Pirat Patch i wstrętni korsarze
- Ratunku Piraci!
- Wakacje z piratami
- 16 historii o pięknych księżniczkach
- Dziedek do orzechów
- Jak zostać księżniczką w 7 dni
- Jezioro łabędzie
- Kopciuszek
- Bardzo ilustrowana historia odkryć geograficznych
- Bardzo ilustrowana historia wynalazków
- Bumerang kapitana Cooka
- Czy niedźwiedzie polarne czują się samotne
- Dinozaury jak żyły dlaczego wyginęły
- Dlaczego pingwinom nie zamarzają stopy
- Dlaczego rekiny nie chodzą do dentysty?
- Einstein i machina czasu
- Eksperymenty są super
- Galileusz. Eksperymenty, obserwacje, wynalazki
- Jak działa niesamowite ciało człowieka
- Kamień księżycowy Armstronga
- Leonardo i pióro które kreśli przyszłość
- Ludzkie ciało Moje odkrycia
- Małe Mózgofalki poznają Zwierzęta
- Mitologia Encyklopedia Larousse'a
- Nazywam się Albert Einstein
- Nazywam się Maria Skłodowska-Curie
- O Stephenie Hawkingu,
- Pierwiastki wystąp Rozbijamy chemię
- Pionierzy nauki
- Skamieniałość z chomika Zrób to sam
- Sroka w krainie entropii
- Tak się wszystko zaczęło
- Wielcy odkrywcy
- WOW! Ilustrowana encyklopedia ziemi
- WOW! Ilustrowana encyklopedia zwierząt
- Ilustrowany leksykon dla dzieci
- Podręczny ilustrowany leksykon ucznia
- Wow! Ilustrowana encyklopedia wszystkiego
- Koszmarny Karolek
- Arcydożarte żarty
- Dożarte żarty
- Jeszcze bardziej dożarte żarty
- Koszmarny Karolek drakońska dawka + CD
- Koszmarny Karolek i klątwa mumii
- Koszmarny Karolek i nawiedzony dom
- Koszmarny Karolek i tajny klub
- Postrach strachliwych
- Alphabet book for kids z płytą CD
- Angielski dla rodziców ucznia
- English Year
- Kot Prot
- Moje pieniądze
- Mona planuje ciasteczkowy biznes
- Pieniądze na stół! O finansach na wesoło
- Pieniądze nie rosną na drzewach
- Bajki po polsku i po angielsku
- Bajki po polsku i po angielsku
- Inside You
- Ada strażniczka skarbu
- Bracia Hardy W oparach szaleństwa
- Czarny Maciek i wenecki starodruk
- Opowieści z Narnii t. 1-7
- Przygoda na Karaibach
- Przygoda w starożytnych Chinach
- Przygoda w starożytnym Egipcie
- Zwłokopolscy
- Armaty ukryte w kwiatach z płytą CD
- Nazywam się Jan Paweł II
- Nazywam się William Szekspir
- Słowniczek ortograficzny Cecylki Knedelek
- 3D dinozaury Książka z nalepkami
- Cmentarzysko dinozaurów
- Na tropie dinozaurów Nowe odkrycia
- Ciało człowieka
- Ciało człowieka Z bliska
- Encyklopedia dla dzieci - Było sobie życie + DVD
- Małe Mózgofalki poznają Ludzkie ciało
- Mały Medyk
- Nic, co ludzkie, nie jest ci obce
- Sam dbam o zdrowie
- Zjedz to sam
- Ilustrowany słownik francusko-polski
- Bracia Hardy Śledztwo na promenadzie
- Origami Składam kwiaty
- Samoloty z papieru. Origami
- Wielka księga origami
- Ciekawe dlaczego Księga zwierząt
- Każdy kot ma dwa końce
- Bohaterowie historii Polski
- Borek i bogowie Słowian
- Ciekawe dlaczego Księga wiedzy
- Encyklopedia dla dzieci - Był sobie człowiek + DVD
- Fajna Ferajna
- Jagiełło pod prysznicem
- Strrraszna Historia Ci okrutni Wikingowie
- Strrraszna Historia Ci paskudni Aztekowie
- Strrraszna Historia Ci rewelacyjni Grecy
- Strrraszna Historia Ci wredni Rzymianie
- Strrraszna Historia Krwawi Władcy
- Strrraszna Historia Straszna I wojna światowa
- Strrraszna Historia To Okropne Średniowiecze
- Wojtek spod Monte Cassino
- Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana
- Jacek Placek Futbolowa bestia
- Turbo chce zostać piłkarzem
- Pułapka na ktosia
Uczniowie 9+
Nastolatki 11+
Nastolatki 13+
Młodzież 16+
Dla już dorosłych
Patronaty cudanakiju.pl
Książki nagrodzone
Wznowienia i reprinty
Baśnie, mity, legendy, opowieści
Literatura skandynawska
Gimnastyka dla języka
Na Wiosnę i Wielkanoc
Pierwsza pomoc
Albumy
Nie tylko kolorowanki
Pomoce do przedszkola, szkoły...
ABC... Elementarz
Na zielono
Podróże małe i duże
W co się bawić?
Wiersze - poezja dla dzieci
Na jesień
Audiobooki
Dlaczego?
Kąski smakowite
Książki zabawki
Łap Bakcyla Sztuki
Rusz głową
Religijne
Opowieści do poduszki
Moja pasja Konie
Samochody, statki, samoloty
Piraci
Księżniczki, baletnice, wróżki, syrenki
Biograficzne
Ciało i zdrowie
Dinozaury Moja pasja
Ekonomia i Finanse dla dzieci
Historia dla dzieci
Język angielski
Kalendarze
Komiksy
Książki z miłością
Magazyny i gazety
Na Lato
O zwięrzętach
Pierwsze samodzielne czytanie
Popularno - Naukowe
Poradniki dla rodziców
Serie wydawnicze
Strachy na lachy
Na zimę i Święta
Atlasy, encyklopedie, leksykony
Kiążki na Euro 2012
Zabawki
Audiobooki
Film
Gry
Muzyka